Menu

Бокс

Во Белград се одржува состанок на претседателите на Боксерските федерации од регионот, Македонија, Србија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Словенија, се формира регионална лига во сениорска конкуренција за враќање на боксот на старите добри славни патеки во поранешна Југославија. Претседателот на боксерската федерација на Македонија, Примислав...

Боксерската федерација на Македонкија со делегација од вкупно 20 учесници ( 17 боксери и 3 тренери) ќе настапи на младинската „Златна ракавица-Балкан Гран При“ на која ќе учествуваат уште  боксери и од Србија, Хрватска,Словенија, БиХ и Црна Гора. Покрај настапот на турнирот кој започнува на 17.02...

Претседателот на ЕУБЦ, господин Франко Фалчинели со официјално писмо го гечститаше успехот на нашиот боксер Ардијан Аземи  кој освои бронза на Европското првенство за младинци во Будва. Господинот Фалчинели до претседателот на Бокесрската федерација на Македонија, господин Примислав Димовски упати честитки за постигнатиот историски успех. „Драг господин...

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов оствари средба со претставниците на Боксерската федерација на Македонија повод освоениот бронзен медал на Европското првенство за младинци во Будва, Ардијан Аземи доби награда за постигнатиот успех. Бронзениот медал на младиот Ардијан Аземи освоен на ЕП во Будва му донесе...

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски и заменикот директор Авни Рустеми,  денеска организираше прием на претставниците на Боксерската федерација на Македонија, претседателот Примислав Димовски, боксерот Ардијан Аземи кој освои бронза на Европското првенство за младинци во Будва и неговиот тренер Насер Харуни. „Паузата...

Нашиот младински репрезентативец, Ардијан Аземи кој донесе брознен медал од Европското првенство во Будва, е оптимист дека овој историски успех може да го повтори и подобри на следното светско првенство. Ардијан Аземи е задоволен до резултатот во Будва и освоениот бронзен медал, најави дека ќе продолжи...

Тренерот на нашиот медалист од Будва, Насер Харуни на денешната прес конференција повод успехот, освоениот бронзен медал,  потенцираше дека освојувањето на овој медал е заслуга на сите, на федерацијата на останатите тренери кои работат во боксот, ова е награда за сите. „Сакам да истакнам дека ова...

Боксерската федерација на Македонија го награди Ардијан Аземи со 120.000 денари повод успехот на Европското првенство во Будва, парична награда е доделена и на тренерот Насер Харуни во висина од 60.000 денари. Претседателот на БФМ, Примислав Димовски повод успехот во Будва на денешната прес конференција изјави. „Драго...

Македонија има четворица боксери на Европското првенство за кадети во Софија кое започнува од денеска и ќе трае се до 3 декември. Денеска во рингот свои борби ќе имаат Енис Алиу и Бекир Лимани. Утре на програмата се борбите на Петар Арсовски кој има шанса со...

Боксерската федерација на Македонија учествува со четворица боксери на Европското првенство за кадети во Софија. Ова е нова шанса за нашите надежи да се натпреваруваат на едно големо натпреварување на кое ќе учествуваат боксери од 19 земји. Македонската кадетска репрезентација ќе ја претставуваат, Петар Арсовски во...