Menu

Бокс

Нашиот тренер на репрезентацијата, Насер Харуни, воедно и тренер во БК Шкупи е херојот на денот. Харуни најде чата со пари и ја врати на сопственикот, тоа е Ѓокица Стојановски, поранешниот голман на Вардар, Пролет и Југ. Нашиот тренер ја потврди веста, чесноста пред се, тоа е...

Европската федерација во бокс, ЕУБЦ организираше интересен настан со наслов „SHADOWBOXING CHALLENGE“ на кој сите боксери од Европа испраќаа свои видеа од тренинг објавени на социјалните мрежи. Нашиот боксер Енис Алиу од клубот Алексо Огненовски од Охрид, во конкуренција на боксери до 14 години освои бронзен...

Нашите сениорски репрезентативци Гоце Јанески и Јасин Љама од  денеска се во задолжителна домашна самоизолација, периодот на 14. дневен карантин заврши, по испитувањата потврдено е дека и двајцата се негативни на Ковид-19. Јанески и Љама на почетокот од март настапија на олимпискиот квалификациски турнир во Лондон, ...

Македонските сениорски репрезентативци во бокс, Гоце Јанески и Јасин Љама се негативни на Ковид-19 откако денеска им беа направени тестови по речиси 14. дневниот карантин по враќањето од Лондон. Љама и Јанески ќе го напуштат карантинот најдоцна во понеделник а потоа ќе одат во самоизолација во...

Нашите сениорски репрезентативци во бокс, Јасин Љама и Гоце Јанески доцна вчера преку Софија се вратија во Македонија откако 19 дена беа во Лондон каде учествуваа на квалификацискиот турнир за ЛОИ во Токио. Олимпискиот турнир поради ситуацијата со пандемијата од коронавирусот по само два дена беше...

Гоце Јанески и Јасин Љама се двајцата репрезентативци кои поради ситуацијата со Ковид-19 останаа во Лондон каде се одржуваше првиот квалификациски турнир во аматерски бокс за Олимписките игри во Токио. Од нашата репрезентација  по само два дена натпреварување со назнака итно, беше побарано македонската репрезентација да...

Организаторите на Олимпискиот квалификациски турнир во Лондон објавија дека натпреварите се прекинати поради алармантната ситуација со Ковид-19. На овој турнир учество пријавија над 60 земји од Европа, меѓу нив и Македонија со двајца претставници, Јасин Љама и Гоце Јанески кои загубија во квалификациите. Според информацијата упатена до...

Вториот наш репрезентативец кој настапи на квалификацискиот турнир во Лондон, Гоце Јанески загуби од Етерна Квадрадо во технички нокаут во првата рунда. Ова беа  квалфикаци иза ЛОИ во Токио. Со ова завршија настапите на турнирот во Лондон за нашата репрезентација. https://streamable.com/ay7w3...

Македонскиот репрезентативец Јасин Љама загуби од Гркот Александрос Цаникидис во категоријата до 63 килограми на европските квалификации за Олимписките игри во Токио, кои се одржуваат во Лондон. Лама претрпе пораз со прекин во втората рунда по третиот нокдаун. Следно за нашиот национален тим е настапот на...

Нашите репрезентативци ги добија противниците во квалификациите за ЛОИ во Токио, прв на рингот во Лондон ќе излезе Јасин Љама кој за противник го доби Александрос Цаникидис од Грција. Во категоријата на Јасин Љама, 63 килограми има вкупно  28 боксери, неговата борба со Цаникидис е на...