Menu

Бокс

Организаторите на квалификацискиот Олимписки боксерски турнир во Лондон  потврдија нема одложување  на борбите поради ситуацијата со Коронавирусот. Квалификациските борби ќе се одржат  според предвидениот план, од 14 до 24 март во Лондон. Македонската репрезентација предводена од селекторот Хесус Сојет од Куба од вчера е во престолнината...

Сениорската македонска репрезентација во состав, Хесус Сојет (селектор) и репрезентативците, Гоце Јанески, Јасин Љама и Арсим Етеми од денeска се наоѓаат во Белград каде ќе се подготвуваат за настап на Олимпискиот квалификациски турнир во Лондон. Подготовките на македонската репрезентација ќе се одвиваат зедно со селекцијата на...

Денска се одржа изборно Собрание на Боксерската федерација на Македонија на кое досегашниот претседател, Примислав Димовски доби едногласна доверба од делегатите да ја предводи федерацијата во следните четири години. На Собранието кое се одржа денеска во просториите на салата за состаноци на Град Скопје присуствуваа 28...

Македонските репрезентативци, Јасин Љама и Гоце Јанески, ќе настапат на кфалификацискиот турнир во Лондон за пласман на Олимписките игри во Токио 2020. Турнирот ќе се одржи од 10. 03.  до 24.03.2020 година. Јасин Љама ќе се натпреварува во категоријата  63 кг, Гоце Јанески ќе настапи во категоријата ...

Хесус Сојет е поранешен боксер, репрезентативец на Куба. Светски шампион во 1983 во Рено и вицешампион од 1968 во САД. Лиценциран тренер  и специјалист за врвни спортски тренинзи. Има работено како тренер во Мексико, Холандија, Италија, Јапонија. Сојет е ангажиран од Боксерската федерација на Македонија на една...

Македонскиот репрезентативец, Гоце Јанески  во категоријата -75 кг на Балканското првенство во Анталија, Турција, освои бронзен медал. Јанески загуби од Бесрат Пирева од Косово  во рамноправна борба. Нашиот репрезентативец во четвртфиналето беше поуспешен од Србинот Филип Џиниќ.  ...

Освојувачот на „Златниот Гонг 2019“,  Јасин Љама  беше на прием кај директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски. На приемот во АМС беа присутни и претседателот на БФМ, Примислав Димовски и потпретседателот, Фатон Салиху. Љама е 12. македонски боксер кој успеал да го освои Златниот...

Боксерот на Чаир од Скопје и репрезентативец на Македнија, Јасин Љама, е прогласен за  победник на 49. издание на „Златниот Гонг“ , откако во финалето со ТКО во втората рунда славеше против Романецот Норберт. Љама делуваше сигурно и сосема залсужено дојде до престижното признание на меѓунарниот...

Кадетската репрезентација на Македонија во бокс освои три медали на турнирот во Врбас, за прв пат  по подолго време е постигнат успех во конкуренција која дава право да веруваме дека боксот се движи во вистинска насока. Примислав Димовски, претседателот на федерацијата, потенцира дека ваков резултат не...