Menu

бокс Tag

Боксерската федерација на Македонкија со делегација од вкупно 20 учесници ( 17 боксери и 3 тренери) ќе настапи на младинската „Златна ракавица-Балкан Гран При“ на која ќе учествуваат уште  боксери и од Србија, Хрватска,Словенија, БиХ и Црна Гора. Покрај настапот на турнирот кој започнува на 17.02...

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов оствари средба со претставниците на Боксерската федерација на Македонија повод освоениот бронзен медал на Европското првенство за младинци во Будва, Ардијан Аземи доби награда за постигнатиот успех. Бронзениот медал на младиот Ардијан Аземи освоен на ЕП во Будва му донесе...

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски и заменикот директор Авни Рустеми,  денеска организираше прием на претставниците на Боксерската федерација на Македонија, претседателот Примислав Димовски, боксерот Ардијан Аземи кој освои бронза на Европското првенство за младинци во Будва и неговиот тренер Насер Харуни. „Паузата...

Тренерот на нашиот медалист од Будва, Насер Харуни на денешната прес конференција повод успехот, освоениот бронзен медал,  потенцираше дека освојувањето на овој медал е заслуга на сите, на федерацијата на останатите тренери кои работат во боксот, ова е награда за сите. „Сакам да истакнам дека ова...

Боксерската федерација на Македонија го награди Ардијан Аземи со 120.000 денари повод успехот на Европското првенство во Будва, парична награда е доделена и на тренерот Насер Харуни во висина од 60.000 денари. Претседателот на БФМ, Примислав Димовски повод успехот во Будва на денешната прес конференција изјави. „Драго...

Македонија има четворица боксери на Европското првенство за кадети во Софија кое започнува од денеска и ќе трае се до 3 декември. Денеска во рингот свои борби ќе имаат Енис Алиу и Бекир Лимани. Утре на програмата се борбите на Петар Арсовски кој има шанса со...

Боксерската федерација на Македонија учествува со четворица боксери на Европското првенство за кадети во Софија. Ова е нова шанса за нашите надежи да се натпреваруваат на едно големо натпреварување на кое ќе учествуваат боксери од 19 земји. Македонската кадетска репрезентација ќе ја претставуваат, Петар Арсовски во...

Ардијан Аземи се закити со бронзен медал на Европското првенство во Будва, на церемонијата на доделување на медалите гостин беше и претседателот на федерацијата,  г-дин Примислав Димовски. Македонија преку Ардијан Аземи обезбеди прв медал на европските првенства по 1995 година, последен пат  медал на континеталниот младиски...

Нашиот репрезентативец Ардијан Аземи денеска го доби бронзениот медал на Европското првенство за младинци во Будва, на церемонијата на доделување на медалите гостин на ЕУБЦ и на шампионатот беше претседателот на Боксерската федерација, г-дин Примислав Димовски кој додели дел од признанијата на медалистите во категоријата...

Нашиот младински репрезентативец Ардијан Аземи загуби од Русинот Владислав Комаров во полуфиналето на Европската првенство во Будва на поени со 3-2 во категоријата 91 килограм. Аземи одлично боксуваше, загуби со одлука на судиите, беше рамноправен во текот на борбата, решаваа нијанси, тој е наша иднина на...