Menu

фото Tag

Ардијан Аземи загуби во второто коло на светското првенство во Киелце, нашиот боксер беше поразен од Хорхе Фелимон Лобиана од Куба. Аземи ги загуби првата и втората рунда со одлука на судиите, беше подобар во третата од Кубанецот, но на крајот нашиот медалист од Европското првенство...

Во Сараево денес беше официјализирана регионалната лига во бокс, осум клуба од Македонија, Србија, Хрватска, Бих, Црна Гора и Словенија. Македонија ќе ја претставува БК Вардар, нашиот тим е во група со Лозница (Србија), Железничар (БиХ) и Црногорски Соколи (Црна Гора) Во првото коло кон крајот на...

Во Белград се одржува состанок на претседателите на Боксерските федерации од регионот, Македонија, Србија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Словенија, се формира регионална лига во сениорска конкуренција за враќање на боксот на старите добри славни патеки во поранешна Југославија. Претседателот на боксерската федерација на Македонија, Примислав...

Ранг листа клубови за 2020 година, системот во Прва и Младинска лига за 2020 година не се одржа поради пандемијата од Ковид-19. Предлог листa за  користење на средства од даночното ослободување за национални спортски федерации- Боксерска федерација на Македонија. ...

Претседателот на ЕУБЦ, господин Франко Фалчинели со официјално писмо го гечститаше успехот на нашиот боксер Ардијан Аземи  кој освои бронза на Европското првенство за младинци во Будва. Господинот Фалчинели до претседателот на Бокесрската федерација на Македонија, господин Примислав Димовски упати честитки за постигнатиот историски успех. „Драг господин...

Ардијан Аземи се закити со бронзен медал на Европското првенство во Будва, на церемонијата на доделување на медалите гостин беше и претседателот на федерацијата,  г-дин Примислав Димовски. Македонија преку Ардијан Аземи обезбеди прв медал на европските првенства по 1995 година, последен пат  медал на континеталниот младиски...

Македонскиот младински репрезентативец, Александар Ристовски (81 кг) , член на Шкендија Но Лимит го освои сребрениот медал на 38 - издание на „Војвоѓанска ракавица“. Ристовски на меѓународниот турнир од А категорија, во финалето во Суботица загуби со прекин во втората рунда од Србинот Алмир Мемиќ. ...

Боксерот на Чаир од Скопје, Јасин Љама, е прогласен за  победник на 49. издание на „Златниот Гонг“ , откако во финалето со ТКО во втората рунда славеше против Романецот Норберт. Љама делуваше сигурно и сосема залсужено дојде до престижното признание на меѓунарниот турнир кој е еден...

Нашиот тренер на репрезентацијата, Насер Харуни, воедно и тренер во БК Шкупи е херојот на денот. Харуни најде чата со пари и ја врати на сопственикот, тоа е Ѓокица Стојановски, поранешниот голман на Вардар, Пролет и Југ. Нашиот тренер ја потврди веста, чесноста пред се, тоа е...