Menu

хесус сојет Tag

Хесус Сојет е поранешен боксер, репрезентативец на Куба. Светски шампион во 1983 во Рено и вицешампион од 1968 во САД. Лиценциран тренер  и специјалист за врвни спортски тренинзи. Има работено како тренер во Мексико, Холандија, Италија, Јапонија. Сојет е ангажиран од Боксерската федерација на Македонија на една...

Македонската боксерска федерација го ангажираше Хесус Сојет од Куба за селектор на репрезентацијата. Ова е историски момент за македонскиот бокс кој се обидува да се врати на старите славни патеки. Сојет е поранешен боксер, има над 400 победи во кариерата и 23 порази,беше финалист на Мундијалот...