Menu

вести Tag

Makeдонскиот спорт загуби уште една голема легенда.Во 84-тата година денеска животната сцена ја напушти Живко Дуковски,големиот боксерски шампион,тренер и функционер.Дуковски целиот свој живот го посвети на боксот и даде голем придонес за афирмацијатра на благородната вештина.Тој беше неуморен ,уште како млад го засака овој спорт...

Македонскиот репрезентативец, Петар Арсовски со убедлив резултат 5-0, го победи Велис Антонио Ремус во четвртфиналето на Европското младинско првенство во бокс,  кое се одржува во Софија, Бугарија. Со пласманот во полуфиналето, Арсовски обезбеди најмалку бронзен медал за Македонија на Европското првенство. Нашиот боксер доминираше против Ремус...

Во Сараево денес беше официјализирана регионалната лига во бокс, осум клуба од Македонија, Србија, Хрватска, Бих, Црна Гора и Словенија. Македонија ќе ја претставува БК Вардар, нашиот тим е во група со Лозница (Србија), Железничар (БиХ) и Црногорски Соколи (Црна Гора) Во првото коло кон крајот на...

Во Белград се одржува состанок на претседателите на Боксерските федерации од регионот, Македонија, Србија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Словенија, се формира регионална лига во сениорска конкуренција за враќање на боксот на старите добри славни патеки во поранешна Југославија. Претседателот на боксерската федерација на Македонија, Примислав...

Боксерската федерација на Македонкија со делегација од вкупно 20 учесници ( 17 боксери и 3 тренери) ќе настапи на младинската „Златна ракавица-Балкан Гран При“ на која ќе учествуваат уште  боксери и од Србија, Хрватска,Словенија, БиХ и Црна Гора. Покрај настапот на турнирот кој започнува на 17.02...

Нашиот репрезентативец Ардијан Аземи денеска го доби бронзениот медал на Европското првенство за младинци во Будва, на церемонијата на доделување на медалите гостин на ЕУБЦ и на шампионатот беше претседателот на Боксерската федерација, г-дин Примислав Димовски кој додели дел од признанијата на медалистите во категоријата...

Нашиот репрезентативец Ардијан Аземи обезбеди најмалку бронза на Европското првенство во Будва, со победата против Дује Гацина од Хрватска во четвртфиналето. Во полуфиналето кое е на програмата во петок на 20 ноември, Аземи ќе боксува со Владислав Комаров од Русија....

Македонската кадетска репрезентација настапи на Националниот Куп во Врбас, Србија, во финалната програма нашата репрезентација запиша две победи и два порази. Петар Арсовски во категоријата 46Кг го победи Аца Вујинов од Србија со WP 3-0. https://youtu.be/r3H0NnFlsWI Лима Леонард во категоријата 50Кг загуби од Србинот Вукашин Тепиќ WP 3-0. https://youtu.be/4jDTx8ZxxYg Хади...

Арсим Етеми и Лео Јовановски се елиминирани на сениорскиот меѓународен турнир „Загреб Гранд При“ во Хрватска. Етеми во категоријата 81 кг. загуби со прекин од Русинот Разиуан Мазихов во првата рунда. Лео Јовановски беше поразен од  Хрватот  Ноа Језек во категоријата 75 кг  со 2-1.   https://www.facebook.com/russianboxingfederation/videos/4452633928144717/  ...

Македонија ќе настапи со двајца  боксери на сениорскиот турнир во Хрватска „Загреб Гранд При“ кој започнува од утре, 8 октомври и ќе трае до сабота кога од 19 асот се предвидени финалните борби. Арсим Етеми (категорија 81 кг) и Лео Јовановски (категорија 75 кг) се претставниците...