Menu

вести Tag

Управниот одбор на боксерската федерација на Македонија, донесе одлука да го одложи одржувањето на „Златен Гонг 2020“ поради пандемијата на коронавирусот. Оваа година традиционално во ноември, трeбаше да се одржи 50-јубилејно издание на „Златен Гонг“, но поради светската пандемија на коронавирусот не може достојно да се...

Европската боксерска федерација (ЕУБЦ) го ревидираше календарот за 2020 година во согласност со ставовите на сите федерации кои дадоа свои предлози за кадетското, јуниорското и У22 европскиот собир. Пандемијата предизвикана од Ковид-19 го измени календарот, до крајот на 2020 година, доколку има услови за тоа ќе...

Во време на криза и пандемија, Боксерската федерација на Македонија, додели опрема на 27 активни клубови, членки на федерацијата. БФМ се грижи за развојот на боксот во државата, со цел унапредување на боксерскиот спорт, на активните клубови им додели спортска опрема за тренинг. Опремата се состои од...

Нашиот тренер на репрезентацијата, Насер Харуни, воедно и тренер во БК Шкупи е херојот на денот. Харуни најде чата со пари и ја врати на сопственикот, тоа е Ѓокица Стојановски, поранешниот голман на Вардар, Пролет и Југ. Нашиот тренер ја потврди веста, чесноста пред се, тоа е...

Европската федерација во бокс, ЕУБЦ организираше интересен настан со наслов „SHADOWBOXING CHALLENGE“ на кој сите боксери од Европа испраќаа свои видеа од тренинг објавени на социјалните мрежи. Нашиот боксер Енис Алиу од клубот Алексо Огненовски од Охрид, во конкуренција на боксери до 14 години освои бронзен...

Нашите сениорски репрезентативци Гоце Јанески и Јасин Љама од  денеска се во задолжителна домашна самоизолација, периодот на 14. дневен карантин заврши, по испитувањата потврдено е дека и двајцата се негативни на Ковид-19. Јанески и Љама на почетокот од март настапија на олимпискиот квалификациски турнир во Лондон, ...

Македонските сениорски репрезентативци во бокс, Гоце Јанески и Јасин Љама се негативни на Ковид-19 откако денеска им беа направени тестови по речиси 14. дневниот карантин по враќањето од Лондон. Љама и Јанески ќе го напуштат карантинот најдоцна во понеделник а потоа ќе одат во самоизолација во...

Гоце Јанески и Јасин Љама се двајцата репрезентативци кои поради ситуацијата со Ковид-19 останаа во Лондон каде се одржуваше првиот квалификациски турнир во аматерски бокс за Олимписките игри во Токио. Од нашата репрезентација  по само два дена натпреварување со назнака итно, беше побарано македонската репрезентација да...

Боксерот на Чаир од Скопје и репрезентативец на Македнија, Јасин Љама, е прогласен за  победник на 49. издание на „Златниот Гонг“ , откако во финалето со ТКО во втората рунда славеше против Романецот Норберт. Љама делуваше сигурно и сосема залсужено дојде до престижното признание на меѓунарниот...