Menu

Вести

Во продолжение  предлог ранг листата на боксерски клубови доставена до централната комисија во рамки на Агенција за млади и спорт за доделување / добивање на ваучер за користење на средствата од даночното ослободување согласно Законот за спорт и Законот за данок на добивка за 2023......

Makeдонскиот спорт загуби уште една голема легенда.Во 84-тата година денеска животната сцена ја напушти Живко Дуковски,големиот боксерски шампион,тренер и функционер.Дуковски целиот свој живот го посвети на боксот и даде голем придонес за афирмацијатра на благородната вештина.Тој беше неуморен ,уште како млад го засака овој спорт......

Националната боксерска федерација, ги известува сите заинтересирани за полагање на испит за кандидат за боксерски судија (писмен дел од техничките правила на ИБА), ќе се одржи во текот на месец септември 2022 година, точниот датум дополнително ќе биде објавен. Кандидатите кои сакаат да полагаат и......

Македонскиот репрезентативец, Петар Арсовски со убедлив резултат 5-0, го победи Велис Антонио Ремус во четвртфиналето на Европското младинско првенство во бокс,  кое се одржува во Софија, Бугарија. Со пласманот во полуфиналето, Арсовски обезбеди најмалку бронзен медал за Македонија на Европското првенство. Нашиот боксер доминираше против......

Ардијан Аземи загуби во второто коло на светското првенство во Киелце, нашиот боксер беше поразен од Хорхе Фелимон Лобиана од Куба. Аземи ги загуби првата и втората рунда со одлука на судиите, беше подобар во третата од Кубанецот, но на крајот нашиот медалист од Европското......

Денес во Сараево е официјализирана регионалната лига во бокс, Македонија, Србија, Црна Гора, БиХ и Словенија, поделени во две групи, А и Б, со вкупно осум тим од мај ќе ги започнат натпреварите со преноси на ТВ Аренаспорт. Претседателот на БФМ, Примислав Димовски, изјави дека......

Во Сараево денес беше официјализирана регионалната лига во бокс, осум клуба од Македонија, Србија, Хрватска, Бих, Црна Гора и Словенија. Македонија ќе ја претставува БК Вардар, нашиот тим е во група со Лозница (Србија), Железничар (БиХ) и Црногорски Соколи (Црна Гора) Во првото коло кон......

Во Белград се одржува состанок на претседателите на Боксерските федерации од регионот, Македонија, Србија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Словенија, се формира регионална лига во сениорска конкуренција за враќање на боксот на старите добри славни патеки во поранешна Југославија. Претседателот на боксерската федерација на Македонија,......

Боксерската федерација на Македонкија со делегација од вкупно 20 учесници ( 17 боксери и 3 тренери) ќе настапи на младинската „Златна ракавица-Балкан Гран При“ на која ќе учествуваат уште  боксери и од Србија, Хрватска,Словенија, БиХ и Црна Гора. Покрај настапот на турнирот кој започнува на......

Претседателот на ЕУБЦ, господин Франко Фалчинели со официјално писмо го гечститаше успехот на нашиот боксер Ардијан Аземи  кој освои бронза на Европското првенство за младинци во Будва. Господинот Фалчинели до претседателот на Бокесрската федерација на Македонија, господин Примислав Димовски упати честитки за постигнатиот историски успех.......

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов оствари средба со претставниците на Боксерската федерација на Македонија повод освоениот бронзен медал на Европското првенство за младинци во Будва, Ардијан Аземи доби награда за постигнатиот успех. Бронзениот медал на младиот Ардијан Аземи освоен на ЕП во Будва му......

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски и заменикот директор Авни Рустеми,  денеска организираше прием на претставниците на Боксерската федерација на Македонија, претседателот Примислав Димовски, боксерот Ардијан Аземи кој освои бронза на Европското првенство за младинци во Будва и неговиот тренер Насер Харуни.......

Нашиот младински репрезентативец, Ардијан Аземи кој донесе брознен медал од Европското првенство во Будва, е оптимист дека овој историски успех може да го повтори и подобри на следното светско првенство. Ардијан Аземи е задоволен до резултатот во Будва и освоениот бронзен медал, најави дека ќе......

Тренерот на нашиот медалист од Будва, Насер Харуни на денешната прес конференција повод успехот, освоениот бронзен медал,  потенцираше дека освојувањето на овој медал е заслуга на сите, на федерацијата на останатите тренери кои работат во боксот, ова е награда за сите. „Сакам да истакнам дека......

Боксерската федерација на Македонија го награди Ардијан Аземи со 120.000 денари повод успехот на Европското првенство во Будва, парична награда е доделена и на тренерот Насер Харуни во висина од 60.000 денари. Претседателот на БФМ, Примислав Димовски повод успехот во Будва на денешната прес конференција......

Македонија има четворица боксери на Европското првенство за кадети во Софија кое започнува од денеска и ќе трае се до 3 декември. Денеска во рингот свои борби ќе имаат Енис Алиу и Бекир Лимани. Утре на програмата се борбите на Петар Арсовски кој има шанса......

Боксерската федерација на Македонија учествува со четворица боксери на Европското првенство за кадети во Софија. Ова е нова шанса за нашите надежи да се натпреваруваат на едно големо натпреварување на кое ќе учествуваат боксери од 19 земји. Македонската кадетска репрезентација ќе ја претставуваат, Петар Арсовски......

Нашиот репрезентативец Ардијан Аземи денеска го доби бронзениот медал на Европското првенство за младинци во Будва, на церемонијата на доделување на медалите гостин на ЕУБЦ и на шампионатот беше претседателот на Боксерската федерација, г-дин Примислав Димовски кој додели дел од признанијата на медалистите во категоријата......

Нашиот младински репрезентативец Ардијан Аземи загуби од Русинот Владислав Комаров во полуфиналето на Европската првенство во Будва на поени со 3-2 во категоријата 91 килограм. Аземи одлично боксуваше, загуби со одлука на судиите, беше рамноправен во текот на борбата, решаваа нијанси, тој е наша иднина......

Младинскиот репрезентативец на Македонија, Ардијан Аземи, денеска на европското првенство во Будва ќе ги вкрсти ракавиците со Русинот Владислав Комаров. Борбата на Аземи ќе започне околу 15 часот, тој веќе обезбеди бронза со двете победи претходно на младинскиот континетален собир. Аземи во категоријата 91 килограм......

Нашиот репрезентативец Ардијан Аземи обезбеди најмалку бронза на Европското првенство во Будва, со победата против Дује Гацина од Хрватска во четвртфиналето. Во полуфиналето кое е на програмата во петок на 20 ноември, Аземи ќе боксува со Владислав Комаров од Русија....

Нашиот репрезентативец Ардијан Аземи обезбеди најмалку бронзен медал на младинското Европско првенство во Будва по победата против Хрватскиот боксер во четвртфиналето. Аземи  во четвртфиналето го победи Дује Гацина од Хрватска со едногласна одлука на судиите, ова е историски резултат за македонскиот бокс во младинска конкуренција....

Македонскиот младински репрезентативец Илхан Озмен, ги заврши настапите на Европското првенство во Будва по поразот од Ерменецот Вахаг Глустјан во категоријата 64 килограми. Нашиот боксер загуби со 5-0 со одлука на судиите во борба во која покажа дека има квалитет....

Нашиот репрезентативец во младинска конкуренција Ајхан Озмен  е поразен на Европското првенство во Будва, тој загуби со судиски прекин од Албанецот Сантијаго Селимај во категоријата 75 килограми. Утре во рингот (14-15 часот) на ЕП во Будва ќе настапи  неговиот брат Илхан Озмен, противник му е......

Македонскиот младински репрезентативец во бокс, Ардијан Аземи, со победа ги започна настапите на Европското првенство во Будва. Аземи во категоријата 91 килограм со едногласна одлука на судиите го победи Јакуб Стражевски од Полска, следен противник на нашиот боксер е Хрватот Гацина Дује. На Европското првенство......

Македонија со тројца боксери ќе настапи на Европското првенство за младинци во Будва кое започнува од утре. Нашите репрезентативци ги дознаа противниците, Илхан Озмен ќе го прескокне првото коло согласно епилогот од ждрепката. Во категоријата 64 кг, Илхан Озмен во второто коло ќе ги вкрсти......

Македонската кадетска репрезентација настапи на Националниот Куп во Врбас, Србија, во финалната програма нашата репрезентација запиша две победи и два порази. Петар Арсовски во категоријата 46Кг го победи Аца Вујинов од Србија со WP 3-0. Лима Леонард во категоријата 50Кг загуби од Србинот Вукашин Тепиќ......

Македонскиот младински репрезентативец, Александар Ристовски (81 кг) , член на Шкендија Но Лимит го освои сребрениот медал на 38 – издание на „Војвоѓанска ракавица“. Ристовски на меѓународниот турнир од А категорија, во финалето во Суботица загуби со прекин во втората рунда од Србинот Алмир Мемиќ....

Арсим Етеми и Лео Јовановски се елиминирани на сениорскиот меѓународен турнир „Загреб Гранд При“ во Хрватска. Етеми во категоријата 81 кг. загуби со прекин од Русинот Разиуан Мазихов во првата рунда. Лео Јовановски беше поразен од  Хрватот  Ноа Језек во категоријата 75 кг  со 2-1.......

Денеска во Загреб беше извршена ждрепката за првото коло на меѓународниот турнир „Загреб Гранд При“. Македонија има двајца боксери, Лео Јовановски за противник  го доби Хрватот  Ноа Језек во категоријата 75 кг, додека Арсим Етеми ќе се сретне со Русинот Рајуан Мајихов во категоријата 81......

Македонија ќе настапи со двајца  боксери на сениорскиот турнир во Хрватска „Загреб Гранд При“ кој започнува од утре, 8 октомври и ќе трае до сабота кога од 19 асот се предвидени финалните борби. Арсим Етеми (категорија 81 кг) и Лео Јовановски (категорија 75 кг) се......

Македонската јуниорска репрезентација со еден боксер ќе настапи на 38. издание на „Војвоѓанска  златна ракавица“ во Суботица. Рпрезентативецот на Македонија, Александар Ристовски член на БК Шкендија Но Лимит ќе ја претставува нашата репрезентација во младинска конкуренција, на турнирот ќе настапат боксери од домаќинот Србија, Бугарија,......

Боксерот на Шкупи и член на македонската репрезентација, Ардијан Аземи е победник на Меѓународниот тунир „Лах Нимани“ во Приштина. На еднодневниот турнир со скратена програма, настапија боксери од три земји, домаќинот Косово, Македонија и Албанија. Ардијан Аземи победи во категоријата 91 килограм, боксерот на Шкупи......

Управниот одбор на боксерската федерација на Македонија, донесе одлука да го одложи одржувањето на „Златен Гонг 2020“ поради пандемијата на коронавирусот. Оваа година традиционално во ноември, трeбаше да се одржи 50-јубилејно издание на „Златен Гонг“, но поради светската пандемија на коронавирусот не може достојно да......

Европската боксерска федерација (ЕУБЦ) го ревидираше календарот за 2020 година во согласност со ставовите на сите федерации кои дадоа свои предлози за кадетското, јуниорското и У22 европскиот собир. Пандемијата предизвикана од Ковид-19 го измени календарот, до крајот на 2020 година, доколку има услови за тоа......

Во време на криза и пандемија, Боксерската федерација на Македонија, додели опрема на 27 активни клубови, членки на федерацијата. БФМ се грижи за развојот на боксот во државата, со цел унапредување на боксерскиот спорт, на активните клубови им додели спортска опрема за тренинг. Опремата се......

Боксерот на Чаир од Скопје, Јасин Љама, е прогласен за  победник на 49. издание на „Златниот Гонг“ , откако во финалето со ТКО во втората рунда славеше против Романецот Норберт. Љама делуваше сигурно и сосема залсужено дојде до престижното признание на меѓунарниот турнир кој е......

Нашиот тренер на репрезентацијата, Насер Харуни, воедно и тренер во БК Шкупи е херојот на денот. Харуни најде чата со пари и ја врати на сопственикот, тоа е Ѓокица Стојановски, поранешниот голман на Вардар, Пролет и Југ. Нашиот тренер ја потврди веста, чесноста пред се,......

Европската федерација во бокс, ЕУБЦ организираше интересен настан со наслов „SHADOWBOXING CHALLENGE“ на кој сите боксери од Европа испраќаа свои видеа од тренинг објавени на социјалните мрежи. Нашиот боксер Енис Алиу од клубот Алексо Огненовски од Охрид, во конкуренција на боксери до 14 години освои......

Нашите сениорски репрезентативци Гоце Јанески и Јасин Љама од  денеска се во задолжителна домашна самоизолација, периодот на 14. дневен карантин заврши, по испитувањата потврдено е дека и двајцата се негативни на Ковид-19. Јанески и Љама на почетокот од март настапија на олимпискиот квалификациски турнир во......

Македонските сениорски репрезентативци во бокс, Гоце Јанески и Јасин Љама се негативни на Ковид-19 откако денеска им беа направени тестови по речиси 14. дневниот карантин по враќањето од Лондон. Љама и Јанески ќе го напуштат карантинот најдоцна во понеделник а потоа ќе одат во самоизолација......

Нашите сениорски репрезентативци во бокс, Јасин Љама и Гоце Јанески доцна вчера преку Софија се вратија во Македонија откако 19 дена беа во Лондон каде учествуваа на квалификацискиот турнир за ЛОИ во Токио. Олимпискиот турнир поради ситуацијата со пандемијата од коронавирусот по само два дена......

Гоце Јанески и Јасин Љама се двајцата репрезентативци кои поради ситуацијата со Ковид-19 останаа во Лондон каде се одржуваше првиот квалификациски турнир во аматерски бокс за Олимписките игри во Токио. Од нашата репрезентација  по само два дена натпреварување со назнака итно, беше побарано македонската репрезентација......

Организаторите на Олимпискиот квалификациски турнир во Лондон објавија дека натпреварите се прекинати поради алармантната ситуација со Ковид-19. На овој турнир учество пријавија над 60 земји од Европа, меѓу нив и Македонија со двајца претставници, Јасин Љама и Гоце Јанески кои загубија во квалификациите. Според информацијата......

Вториот наш репрезентативец кој настапи на квалификацискиот турнир во Лондон, Гоце Јанески загуби од Етерна Квадрадо во технички нокаут во првата рунда. Ова беа  квалфикаци иза ЛОИ во Токио. Со ова завршија настапите на турнирот во Лондон за нашата репрезентација....

Македонскиот репрезентативец Јасин Љама загуби од Гркот Александрос Цаникидис во категоријата до 63 килограми на европските квалификации за Олимписките игри во Токио, кои се одржуваат во Лондон. Лама претрпе пораз со прекин во втората рунда по третиот нокдаун. Следно за нашиот национален тим е настапот......

Нашите репрезентативци ги добија противниците во квалификациите за ЛОИ во Токио, прв на рингот во Лондон ќе излезе Јасин Љама кој за противник го доби Александрос Цаникидис од Грција. Во категоријата на Јасин Љама, 63 килограми има вкупно  28 боксери, неговата борба со Цаникидис е......

Организаторите на квалификацискиот Олимписки боксерски турнир во Лондон  потврдија нема одложување  на борбите поради ситуацијата со Коронавирусот. Квалификациските борби ќе се одржат  според предвидениот план, од 14 до 24 март во Лондон. Македонската репрезентација предводена од селекторот Хесус Сојет од Куба од вчера е во......

Сениорската македонска репрезентација во состав, Хесус Сојет (селектор) и репрезентативците, Гоце Јанески, Јасин Љама и Арсим Етеми од денeска се наоѓаат во Белград каде ќе се подготвуваат за настап на Олимпискиот квалификациски турнир во Лондон. Подготовките на македонската репрезентација ќе се одвиваат зедно со селекцијата......

Денска се одржа изборно Собрание на Боксерската федерација на Македонија на кое досегашниот претседател, Примислав Димовски доби едногласна доверба од делегатите да ја предводи федерацијата во следните четири години. На Собранието кое се одржа денеска во просториите на салата за состаноци на Град Скопје присуствуваа......

Македонските репрезентативци, Јасин Љама и Гоце Јанески, ќе настапат на кфалификацискиот турнир во Лондон за пласман на Олимписките игри во Токио 2020. Турнирот ќе се одржи од 10. 03.  до 24.03.2020 година. Јасин Љама ќе се натпреварува во категоријата  63 кг, Гоце Јанески ќе настапи......

Македонскиот репрезентативец,  Јасин Љама е освојувач на 49-от „Златен гонг“.  Во полуфиналната борба Љама беше подобар од Бесфорд Мелаку од Косово, со технички нокаут во втората рунда, а во финалето имаше иста завршница во втората рунда на мечот со Романецот Вас Норберт. ФОТОГАЛЕРИЈА од „Златен......

Хесус Сојет е поранешен боксер, репрезентативец на Куба. Светски шампион во 1983 во Рено и вицешампион од 1968 во САД. Лиценциран тренер  и специјалист за врвни спортски тренинзи. Има работено како тренер во Мексико, Холандија, Италија, Јапонија. Сојет е ангажиран од Боксерската федерација на Македонија......

Македонскиот репрезентативец, Гоце Јанески  во категоријата -75 кг на Балканското првенство во Анталија, Турција, освои бронзен медал. Јанески загуби од Бесрат Пирева од Косово  во рамноправна борба. Нашиот репрезентативец во четвртфиналето беше поуспешен од Србинот Филип Џиниќ.  ...

Освојувачот на „Златниот Гонг 2019“,  Јасин Љама  беше на прием кај директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски. На приемот во АМС беа присутни и претседателот на БФМ, Примислав Димовски и потпретседателот, Фатон Салиху. Љама е 12. македонски боксер кој успеал да го......

Боксерот на Чаир од Скопје и репрезентативец на Македнија, Јасин Љама, е прогласен за  победник на 49. издание на „Златниот Гонг“ , откако во финалето со ТКО во втората рунда славеше против Романецот Норберт. Љама делуваше сигурно и сосема залсужено дојде до престижното признание на......

Кадетската репрезентација на Македонија во бокс освои три медали на турнирот во Врбас, за прв пат  по подолго време е постигнат успех во конкуренција која дава право да веруваме дека боксот се движи во вистинска насока. Примислав Димовски, претседателот на федерацијата, потенцира дека ваков резултат......

Македонската боксерска федерација го ангажираше Хесус Сојет од Куба за селектор на репрезентацијата. Ова е историски момент за македонскиот бокс кој се обидува да се врати на старите славни патеки. Сојет е поранешен боксер, има над 400 победи во кариерата и 23 порази,беше финалист на......

Македонската боксерска репрезентација ќе ја претставуваат тројца боксери на Европските игри во Минск од 21 до 30 јуни. За македонската репрезентација ќе настапат: Јасин Љама (до 60 кг.), Гоце Јанески (до 69 кг.) и Арсим Етеми (до 75 кг). На вторите Европски игри ќе настапат околу 4.000 спортисти......

Во продолжение  предлог ранг листата на боксерски клубови доставена до централната комисија во рамки на Агенција за млади и спорт за доделување / добивање на ваучер за користење на средствата од даночното ослободување согласно Законот за спорт и Законот за данок на добивка за 2023...

Makeдонскиот спорт загуби уште една голема легенда.Во 84-тата година денеска животната сцена ја напушти Живко Дуковски,големиот боксерски шампион,тренер и функционер.Дуковски целиот свој живот го посвети на боксот и даде голем придонес за афирмацијатра на благородната вештина.Тој беше неуморен ,уште како млад го засака овој спорт...

Националната боксерска федерација, ги известува сите заинтересирани за полагање на испит за кандидат за боксерски судија (писмен дел од техничките правила на ИБА), ќе се одржи во текот на месец септември 2022 година, точниот датум дополнително ќе биде објавен. Кандидатите кои сакаат да полагаат и да...

Македонскиот репрезентативец, Петар Арсовски со убедлив резултат 5-0, го победи Велис Антонио Ремус во четвртфиналето на Европското младинско првенство во бокс,  кое се одржува во Софија, Бугарија. Со пласманот во полуфиналето, Арсовски обезбеди најмалку бронзен медал за Македонија на Европското првенство. Нашиот боксер доминираше против Ремус...

    [pdf-embedder url="https://bfm.mk/wp-content/uploads/2022/02/Predlog-rang-lista-sportski-klubovi.pdf" title="Предлог ранг листа - спортски клубови"]...

На 05/06.2021 година во салата на „КК Работнички“ во Градски Парк се одржа 27. Државно поединечно првенство во бокс за сениори, јуниори, кадети и деца. НБФ го објавува билтенот од 27. Државно првенство: [pdf-embedder url="https://bfm.mk/wp-content/uploads/2021/06/1-BILTEN-POED.DR_.PRVN-2021.pdf" title="1-BILTEN - POED.DR.PRVN-2021"]...

Ардијан Аземи загуби во второто коло на светското првенство во Киелце, нашиот боксер беше поразен од Хорхе Фелимон Лобиана од Куба. Аземи ги загуби првата и втората рунда со одлука на судиите, беше подобар во третата од Кубанецот, но на крајот нашиот медалист од Европското првенство...