Menu

ВИДЕО: Ардијан Аземи победи во првото коло на Европското првенство во Будва

ВИДЕО: Ардијан Аземи победи во првото коло на Европското првенство во Будва

Македонскиот младински репрезентативец во бокс, Ардијан Аземи, со победа ги започна настапите на Европското првенство во Будва.

Аземи во категоријата 91 килограм со едногласна одлука на судиите го победи Јакуб Стражевски од Полска, следен противник на нашиот боксер е Хрватот Гацина Дује.

На Европското првенство во Будва, Македонија уште двајца претставници, браќата Илхан и Ајхан Озмен.

Во категоријата 64 кг, Илхан Озмен во второто коло ќе ги вкрсти ракавиците со подобриот од мечот меѓу Романецот Висентиу и Ерменецот Галустјан.

Ајхан Озмен во категоријата 75кг, за противник го доби Сантијаго Селимај од Албанија, оваа борба е на програмата во недела.