Menu

ВИДЕО: Ардијан Аземи загуби во полуфиналето, бронзен медал за нашиот боксер на Европското првенство

ВИДЕО: Ардијан Аземи загуби во полуфиналето, бронзен медал за нашиот боксер на Европското првенство

Нашиот младински репрезентативец Ардијан Аземи загуби од Русинот Владислав Комаров во полуфиналето на Европската првенство во Будва на поени со 3-2 во категоријата 91 килограм.

Аземи одлично боксуваше, загуби со одлука на судиите, беше рамноправен во текот на борбата, решаваа нијанси, тој е наша иднина на македонскиот бокс.

За Македонија ова е прв медал по 1995 година, тогаш последен пат Примислав Димовски освои бронзен на Европското кадетско првенство во Турција.